Falowniki i ich rola w układach napędowych
Przemienniki częstotliwości zwane popularnie falownikami służą do zamiany prądu zmiennego o stałej częstotliwości na prąd stały a następnie na prąd przemienny o zmiennej częstotliwości wyjściowej.
Idealnie nadają się do rozruchu urządzenia i zatrzymania jego pracy, w sposób płynny jednak w większości przypadków wykorzystuje się je do sterowania pracą silników, czyli płynnej i łagodnej regulacji prędkości oraz częstotliwości ich obrotów, a także zmiany ich kierunku. Montuje się je w najróżniejszych urządzeniach, także tych domowych, w windach oraz do regulacji obrotów wentylatorów i pomp, wykorzystuje w przemyśle i używa do tworzenia skomplikowanych układów sterowania pracą maszyn. To urządzenia 2 w 1 (rozruch silnika i sterowanie jego pracą) o wielu funkcjach, które można swobodnie programować i przystosowywać wedle własnego uznania.
Softstarty, czyli przede wszystkim rozruch urządzenia
Jeżeli zaś chodzi o softstarty, to są one urządzeniami stworzonymi z myślą o łagodnym rozruchu silnika. Ograniczają udar prądowy i eliminują wszelkie zakłócenia (np. spadki napięcia w sieci), które mogą powstać w momencie uruchamiania się urządzenia. Dzięki temu jego układy nie są narażone na przeciążenia czy gwałtowne zjawiska. Za ich sprawą ryzyko wystąpienia awarii czy trwałego uszkodzenia silnika zostaje zredukowane do minimum. Softstarty, podobnie jak falowniki, znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Można je znaleźć w wentylatorach, pompach, młynach, kruszarkach, taśmociągach i w wielu innych urządzeniach napędzanych silnikami elektrycznymi.
Podsumowując, softstarty zapewniają łagodny rozruch układu napędowego i tym samym minimalizują ryzyko jego uszkodzenia. Natomiast po falowniki sięga się, gdy zachodzi potrzeba rozruchu silnika i jednoczesnego sterowania jego pracą.