Czym są wyłączniki silnikowe?
Wyłączniki silnikowe to urządzenia elektromechaniczne stosowane do włączania i wyłączania silników oraz zabezpieczania ich przed uszkodzeniem wskutek przeciążeń, zwarć czy braku jednej z faz. To produkty o niewielkich gabarytach, z wyzwalaczem termicznym i elektromagnetycznym, do których można dokupić dodatkowe wyposażenie w postaci styków, szyn zbiorczych, obudów. Niezawodne – charakteryzują się natychmiastową reakcją wynoszącą milisekundy.
Ustawienie i montaż wyłączników silnikowych
Wyłączniki silnikowe montuje się przed stycznikami, by zapewnić ochronę przed zwarciami zarówno im, jak i kolejnym częściom układu. Ustawia się je na wartość prądu znamionowego silnika. Nie należy ustawiać ani niższej, ani wyższej wartości, gdyż wyłącznik nie będzie wtedy prawidłowo spełniał swojej funkcji. W przypadku gdy wyłącznik zbyt często wyłącza obwód, problemu należy szukać po stronie silnika i zająć się jego jak najszybszym usunięciem.
Korzyści z zastosowania
Zastosowanie wyłączników silnikowych pozwala:
- zminimalizować ryzyko uszkodzeń silników
- zredukować koszty związane z naprawami, konserwacją i eksploatacją silników
- skrócić czas przestojów wynikających z ewentualnych awarii
- zaoszczędzić miejsce, bo mają niewielkie rozmiary
- obniżyć koszty wykonawcze układu ze względu na brak konieczności stosowania bezpieczników i dodatkowych zabezpieczeń wybranych torów napędowych.
Obszerną gamę wyłączników silnikowych znajdziecie Państwo tutaj - wylaczniki-silnikowe
Zapraszamy do zapoznania się z ich parametrami technicznymi i składania zamówień!