Przekaźniki termiczne, czasowe i programowalne – ogólna charakterystyka
Przekaźniki termiczne
To aparaty wyposażone w wyzwalacze bimetalowe, które nagrzewają się pod wpływem pracy urządzenia. Wzrost temperatury sprawia, że się odkształcają, a to z kolei doprowadza do zmiany położenia styków i uruchomienia obecnych w urządzeniu zabezpieczeń. Co ważne, w wyzwalaczach można konfigurować progi zadziałania. Warto również dodać, że przekaźniki termiczne cechuje kompensacja temperatury, a one same nie załączają się, gdy dojdzie do zwarcia. Działają podobnie jak styczniki. Wykorzystywane głównie do sterowania pracą silnika i zabezpieczania go na wypadek przeciążeń.
Przekaźniki czasowe
Ich kluczowy element stanowi mechanizm realizujący kilka funkcji. Załącza z opóźnieniem lub na określony czas silnik/urządzenie i umożliwia jego cykliczną pracę. Sterowanie odbywa się przez zwieranie zacisków sterujących, do którego dochodzi po upływie określonego czasu. To uniwersalne aparaty z szerokim zakresem wartości napięcia zasilania oraz czasu. Stosuje się je w układach automatyki przemysłowej i energetycznej oraz w tablicach rozdzielczych.
Przekaźniki programowalne
Urządzenia łączeniowo-sterujące realizujące działania z zakresu automatyki. Pracą przekaźnika programowalnego zarządza wprowadzony do jego pamięci algorytm, który można poddawać dowolnym modyfikacjom. We wnętrzu aparatu znajdują się moduły wejściowe, jednostka centralna i moduły wyjściowe. Do modułów wejściowych podłącza się sygnały z czujników i styków. Te przekazywane są do jednostki centralnej (składającej się z mikroprocesora i pamięci), która je odczytuje i modyfikuje zgodnie z danymi zapisanymi w algorytmie, a następnie przesyła do modułów wyjściowych. Z nich sygnały trafiają do urządzeń wykonawczych. Ten typ przekaźników znajduje zastosowanie m.in. w instalacjach sterujących oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, systemami nawadniania czy kontroli dostępu.