Stycznik to łącznik mechaniczny, w którym zestyki zwierają się lub rozwierają po zadziałaniu na nie siły pochodzącej z elektromagnesu. W stycznikach elektromagnetycznych wyróżniamy styki główne: robocze, pomocnicze -zwierne, rozwierne lub przełączające oraz cewkę napięciową elektromagnesu.
Styczniki cechują się dużą trwałością mechaniczną oraz dużą częstością łączeń (dochodzącą do kilku milionów łączeń).
Styczniki służą do zamykania oraz otwierania obwodów elektrycznych, w których płyną prądy robocze. Styczniki same w sobie nie posiadają wyzwalaczy, które w przypadku wystąpienia przeciążenia lub zwarcia spowodują otwarcie styków głównych stycznika. W układzie z dodatkowym przekaźnikiem termicznym lub innym przekaźnikiem przeciążeniowym, styczniki mogą służyć do odcięcia zasilania poprzez otwarcie obwodów głównych stycznika w przypadku wykrycia przeciążenia przez przekaźnik (nastąpi wtedy przerwanie zasilania cewki w styczniku).
Styczniki elektryczne możemy podzielić na wiele sposobów, najczęściej obierane kryteria to:
- Producent – wymienić tu można czołowych światowych producentów aparatury: ABB, Schneider- Electric, General Electric, Lovato Electric, Eaton
- Budowa – zaczynając od najpopularniejszych i najczęściej stosowanych standardowych styczników mocy i sterowniczych: (montowane na szynie TH lub na płycie), poprzez styczniki modułowe (instalacyjne, ich wielkość jest standaryzowana do modułu „S”), styczniki wykorzystywane do druku (lutowane do płytki).
- Moc stycznika – w zależności od wykonania styków głównych styczniki mogą przewodzić prąd o określonych wartościach (w Amperach lub mocy w kW).
- Rodzaj napięcia zasilającego cewkę – występują cewki przystosowane do zasilania napięciem przemiennym ( np. 24V, 230 V, 400 V, a także nietypowe napięcia jak 500 V itp.) i napięciem stałym (12 V, 24 V, 48 V, 110V, itd.). Niektórzy producenci oferują styczniki o uniwersalnej cewce, pracujące w danym zakresie napięcia stałego lub przemiennego (doskonałym przykładem są styczniki ABB serii AF.
- Kategoria pracy – najczęściej spotykane to:
-
- AC3 – silniki klatkowe
- AC2 – silniki pierścieniowe
- AC1 – grzałki oporowe i obciążenia małoindukcyjne i nieindukcyjne
- Wykonania specjalne - przykładem jest stycznik prądu stałego SU, produkowany przez dawną Apenę (obecnie General Electric - GE), który znajduje zastosowanie w pracy na statkach morskich, w urządzeniach trakcyjnych i dźwigowych.
Powyższe kryteria są pomocne, gdy chcemy sprecyzować jaki stycznik potrzebujemy, co ułatwi także odnalezienie i zamówienie go w naszej hurtowni - zobacz dostępne styczniki elektryczne. Jeśli jednak potrzebują Państwo fachowego doradztwa w doborze konkretnego urządzenia nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji – zapraszamy do kontaktu! Posiadamy bogatą gamę styczników najwyższej jakości dostępnych praktycznie od ręki. W przypadku nietypowych i dedykowanych rozwiązań realizujemy zamówienia na życzenie klienta – skontaktuj się z nami!