Przekaźnik jest urządzeniem elektrycznym, które pośredniczy między układem sterowania a wykonawczym. Przełącza, załącza lub wyłącza za pomocą sygnałów niskoprądowych lub o potencjale zerowym obwody, w których płynie prąd o dużej mocy bądź wysokim napięciu. W przypadku przekaźników elektromagnetycznych miniaturowych i przemysłowych za sterowanie pracą znajdujących się w nich styków odpowiedzialne jest pole magnetyczne wytwarzane przez zwojnicę. Przepływ prądu powoduje, że dochodzi do ich zwarcia lub rozwarcia. Zasada działania obu urządzeń jest bardzo podobna, jednak można wskazać między nimi pewne różnice.
Przekaźniki miniaturowe
Przekaźnik elektromagnetyczny miniaturowy to produkt uniwersalnego zastosowania, który można montować na drukowanych obwodach i do gniazd. Bardzo często używa się go do załączania małych obciążeń, gdzie napięcie obwodu wynosi powyżej 5 V. Doskonale spisuje się w roli sterowników (komponentów) regulujących pracę różnych urządzeń m.in. silników, kaloryferów czy systemów oświetleniowych. Pojawia się też w systemach alarmowych, wyłącznikach zmierzchowych i urządzeniach automatyki przemysłowej. Posiada cewki DC i AC z napięciem znamionowym od 3 V do 230 V. Dostępny w wersji z jednym lub dwoma zestykami przełącznymi (P), zwiernymi (Z) oraz rozwiernymi (R), dostosowanymi do maksymalnej mocy prądu wynoszącej od 2 A do 20 A. Wykazuje wysoką odporność na wahania napięć zasilających i dobrze znosi wysokie obciążenia.
Przekaźniki przemysłowe
Z kolei przekaźnik elektromagnetyczny przemysłowy wykorzystuje się głównie do sterowania pracą układów wykonawczych automatyki energetycznej i przemysłowej np. silników, siłowników, klimatyzacji, wentylacji, skomplikowanych układów, aplikacji itp. Świetnie sprawdza się jako element uruchamiający kolejne obwody (np. sygnalizacyjne) i zabezpieczający systemy na wypadek spadku lub wzrostu napięcia.
Można instalować go na szynie 35 mm lub płycie, przymocować do gniazd wtykowych z zaciskami śrubowymi bądź sprężynowymi, do obwodów drukowanych i lutowanych połączeń. Dostępny także w wersji z uchwytami montażowymi, przystosowanej do połączeń konektorowych. Zaopatrzony w cewki DC i AC. Bardzo dobrze znosi wysokie prądy udarowe i wszelkiego rodzaju zakłócenia. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością. Jego maksymalny prąd załączania wynosi od 5Ado 40 A. Ma od 1 do 4 styków przełącznych i zwiernych, których obciążalność prądowa utrzymuje się na poziomie 5 A do 16 A. Wyposażony w wskaźnik zadziałania, mechaniczny, a w zależności od modelu, o przycisk testujący, z funkcją blokowania oraz diodę gaszącą i świetlną.