Każdy silnik wymaga zabezpieczenia, tym bardziej ten narażony na działanie prądów zwarciowych, uruchamiany prądem o dużej mocy czy charakteryzujący się ciężkim rozruchem. Celem podwyższenia bezpieczeństwa pracy jednostek napędowych, zminimalizowania ryzyka wystąpienia awarii w obwodzie i stworzenia pracownikom bezpiecznych warunków pracy zaleca się zabezpieczać je specjalnymi wyłącznikami. Czym kierować się przy ich doborze i na co zwracać uwagę?
Dobór wyłącznika silnikowego
Aby wyłącznik silnikowy dobrze spełniał swoją funkcję, należy dobrać go do prądu znamionowego jednostki napędowej (informacja znajduje się na tabliczce znamionowej silnika, wystarczy ją odczytać). Zakres nastaw wyzwalacza termicznego, jaki oferuje, powinien mieścić się w zakresie wspomnianego prądu znamionowego jednostki napędowej. Podczas selekcji trzeba uwzględnić, czy urządzenie będzie współpracowało z silnikiem jedno- czy trójfazowym, bo dla każdego z nich przeznaczone są innewyłącznik. Poza tym powinno się sprawdzić, jaka jest jego czułość na zanik fazy i prąd zwarciowy, przy których zachowuje pełną sprawność.
Jeżeli zaś chodzi o samą kalibrację urządzenia, to prąd wyzwalacza przeciążeniowego wyłącznika nastawia się na wartość prądu znamionowego lub, w przypadku ciężkiego rozruchu, na nieco wyższą wielkość, spełniającą warunek: 1,1 × prąd zabezpieczanego silnika.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Wspomniany zakres nastaw wyzwalacza termicznego to nie jedyny, choć zdecydowanie najważniejszy, parametr, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Oprócz niego jednak ogromne znaczenie odgrywają: ilość funkcjonalności, niezawodność działania oraz możliwość dostosowania urządzenia do pracy w różnych, nieraz trudnych, warunkach.
Dla zapewnienia sobie maksimum korzyści, powinno się wybierać wyłączniki silnikowe o podwyższonej odporności na wstrząsy i klasie ochronności IP 65, dzięki czemu będzie można stosować je w środowisku wilgotnym czy o zwiększonym zapyleniu. Najlepiej sięgnąć po produkty wyposażone w regulację skali działania wyzwalaczy przeciążeniowych oraz prądów zwarciowych,. Polecamy wybierać urządzenia w uniwersalnym, kompaktowym rozmiarze, dostosowane do łączenia z dodatkowym osprzętem.